شناسه خبر : 18287 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

تهران خیابان‌هایش را می‌بلعد

حمیده حق‌پرست
پس از پایان المپیک ریو، بازی‌های مقدماتی جام ‌جهانی روسیه این روزها به یکی از دل‌مشغولی‌های بسیاری از شهروندان ایرانی بدل شده است. شروع این بازی‌ها اما بدون حاشیه نبود. به طور مثال مازیار ناظمی یکی از گویندگان تلویزیون و مدیران رسانه‌ای وزارت ورزش در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «سال ۱۳۸۰ برد تاریخی دو بر صفر ایران مقابل عربستان، گزارشگر آن روز جواد خیابانی بود و گفت: عربستان در حد یک تیم روستایی است، مدیر وقت شبکه سه (جعفر صافی) جواد را یکی دو جلسه محروم کرد با این استدلال که اگر مردم تهییج می‌شدند و می‌ریختند سفارت عربستان را آتش می‌زدند چه کسی پاسخگو بود ... نود هفته پیش و عادل عزیز، تیم فوتبال قطر را بی‌هویت و به‌نوعی مزدور برای مردم ترسیم می‌کند و هزاران هوادار را برای دیدار با این تیم به هیجان می‌آورد و با خشم روانه استادیوم می‌کند، درون زمین هم که آتش درگیری و معرکه جدال بازیکنان و مربیان بالاست، نکته مهم این بود آیا مجری و گزارشگر و رسانه، باید مطابق منافع ملی تصمیم بگیرد یا احساسی و لحظه‌ای. اگر برای بازیکنان و همراهان قطری در تهران حادثه‌ای رخ می‌داد هزینه آن برای کشور و دستگاه دیپلماسی و آقای ظریف تا کجا بود؟» در هفته پیش خبری نیز درباره احتمال بهبود شرایط ارتباطی زندانیان کشور مطرح شد که برای بسیاری از خانواده‌های آنان خوشحال‌کننده ‌بود. به گزارش «ایلنا» الهام امین‌زاده دستیار رئیس‌جمهوری در امور حقوق شهروندی با اشاره به تعامل با سازمان زندان‌ها برای تحقق حقوق شهروندی زندانیان از بررسی موضوع ملاقات اینترنتی آنها با خانواده‌هایشان خبر داد. این تحول می‌تواند موجب کاهش هزینه‌ها و آرامش خانواده‌های زندانیان شود. در روزهای آغازین شهریور توفان و سیل مناطق شمالی کشور را درنوردید. پس از این حادثه حسن روحانی رئیس‌جمهوری، برادر خود را برای بررسی وضعیت گروه‌های امدادی به مازندران اعزام کرد. به گزارش «شهروند» حسین فریدون ابتدای هفته پیش در جلسه ستاد مدیریت بحران مازندران تاکید کرد: همه خانه‌های آسیب‌دیده در واقع خانه‌های شما هستند، خدا را شکر می‌کنیم که خسارت جانی نداشتیم، البته هنر ستاد مدیریت بحران اعلام و پیش‌بینی این حوادث بود. معمولاً پیش‌بینی‌های ستاد مدیریت بحران در استان‌های گیلان، گلستان و مازندران بیشتر برای سیل است. اما اینجا پاتک خوردیم و آمادگی نداشتیم، این توفان در نوع خود بی‌نظیر بود و باید از وزارت نیرو که نیروهای معین مازندران را به نقاط آسیب‌دیده اعزام کرده است تشکر کنیم.
در روزهای پایانی هفته نیز خبری غیرمنتظره روی خروجی خبرگزاری‌ها قرار گرفت. طبق این خبر محمد شرفی رئیس پلیس پیشگیری اعلام کرده است که این نیرو مشمولان غایب خدمت سربازی را بازداشت می‌کند و دستور تشدید برخورد و دستگیری سربازان غایب به استان‌ها ابلاغ شده است. شرفی در بخش دیگری از اظهارات خود تاکید کرد: «شناسایی، تعقیب و دستگیری مشمولان فراری، بررسی و شناسایی آنان به هنگام ارائه خدمات از قبیل صدور و تعویض گواهینامه، شماره‌گذاری و... به افراد ذکور توسط معاونت‌ها و پلیس‌های تخصصی ناجا اقدام و مشخصات آنان جهت برخورد قانونی به سازمان وظیفه عمومی ارسال و این موضوع با رعایت ظرافت‌های لازم اطلاع‌رسانی می‌شود.» این‌گونه سربازگیری در کشوری که در زمان صلح به سر می‌برد، تا حدودی عجیب به نظر می‌رسد. باید منتظر ماند و دید مسوولان وزارت کشور و ناجا درباره آن چه توجیهی دارند. هفته پیش همچنین خبر رسید مراسم رکاب‌زنی خانوادگی در راستای پویش سه‌شنبه‌های بدون خودرو که قرار بود صبح سه‌شنبه شانزدهم شهریور برگزار شود به دستور نیروی انتظامی و به علت نداشتن مجوز لغو شد.

تهران خیابان‌هایش را می‌بلعد
هفته پیش زمین پایتخت باز هم دهان باز کرد و مثل هیولایی گرسنه آسفالت خیابان را در خود بلعید. حادثه ظهر پنجشنبه یازدهم شهریور در خیابان پیامبر شرقی در بزرگراه ستاری اتفاق افتاد و ناگهان گودالی هفت‌متری در زمین پدید آمد. به گزارش «شهروند» حاصل، سقوط یک خودرو ۲۰۶ به گودال و روانه‌ شدن راننده مصدوم به بیمارستان بود و قطع گاز هزار مشترک در غرب تهران و ترافیکی سنگین. بعد از حادثه، مثل همیشه، رسانه‌ها میدانِ مقصریابی مسوولان شهری شدند که تقصیر شکستگی لوله آب است یا عملیات حفاری مترو و هنوز دلیل حادثه روشن نشده است. این نخستین بار نبود که چنین پیشامدی در تهران رخ داد و این‌طور که کارشناسان زمین‌شناسی هشدار می‌دهند، آخرین بار هم نخواهد بود. چنان که تکرار این حادثه در نقاط مختلف پایتخت هم، گواهی بر این مدعاست. این‌طور که کارشناسان زمین‌شناسی و بعضی مسوولان شهری می‌گویند، ماجرا پیچیده‌تر از مقصر بودن حفاران مترو و لوله‌های پوسیده آب است. آنها از جنس خاک تهران حرف می‌زنند که در مناطقی سست است و عملیات عمرانی را تاب نمی‌آورد. تقریباً ۸۰ روز پیش، در نیمه‌شبی، حادثه‌ای مشابه در شهران تکرار شد و به انفجاری عظیم و آتش‌سوزی ساختمان‌ها منجر شد. روایات مختلف از این حادثه می‌گفت که عملیات عمرانی مترو به لوله‌های گاز فشار آورده و خاک سست زیر لوله‌های گاز خالی شده و لوله‌های پوسیده درهم‌شکسته است. هرچه بود اما آتش انفجار که چهار صبح روشن شده بود تا ساعت‌ها خاموش نشد و بخشی از خدمات شهری را مختل کرد؛ تا اینکه چند روز پیش، بعد مدت‌ها سردرگمی، سرانجام اسماعیل نجار، رئیس سازمان مدیریت بحران دلیل حادثه را انجام عملیات مترو درجایی دانست که بافت خاک چسبندگی لازم را نداشته و نشست زمین منجر به مابقی حوادث شده است. با وقوع نشست خیابان پیامبر، معاونت عمرانی فرماندار تهران از وجود قنات‌های متعدد در محدوده خیابان پیامبر حرف زد و تونل مترو که «ممکن است در ایجاد نشست زمین موثر باشد» و پیگیری‌های لازمی که برای یافتن علت حادثه در دست اقدام است. سه روز بعد از این حادثه صدای انفجار و قطع شدن برق، ساکنان غرب تهران و منطقه طرشت را از خانه‌هایشان به خیابان کشاند. در حالی که مردم تصور می‌کردند شاید بار دیگر نشت گاز مانند حادثه شهران رخ داده باشد، مشخص شد برخورد بیل مکانیکی شهرداری با کابل برق، باعث این حادثه شده است. در این حادثه مرکز توزیع برق ستارخان طرشت دچار حادثه و برق این منطقه قطع شد که به گفته مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای تهران، علت اصلی این حادثه برخورد بیل مکانیکی شهرداری با کابل برق فشارقوی بوده است. غلامرضا خوش‌خلق در مورد جزییات حادثه ستارخان گفت: «در ضلع شمالی ایستگاه ما شهرداری با هدف توسعه کانال آب مشغول فعالیت بود که یکی از ماموران آخر شب فراموش کرد بیل مکانیکی را پایین بیاورد...این مساله موجب شد بیل با تجهیزات برق برخورد و صدای مهیبی را ایجاد و برق آن منطقه را قطع کند.» افزایش تعداد حوادث در تهران نگرانی‌هایی را برای بسیاری از شهروندان به همراه داشته است.

املاک نجومی از شایعه تا واقعیت
چند روزی است اندکی از تب و تاب‌های رسانه‌ای در پوشش ماجرای املاک نجومی کاسته شده است. با دستور صادق آملی‌لاریجانی، رئیس قوه قضائیه و عبدالرضا رحمانی‌فضلی، وزیر کشور در رابطه با پیگیری این موضوع همگان منتظر اعلام نتایج گزارش‌های رسمی هستند. با این حال محمدباقر قالیباف شهردار تهران، چهارشنبه هفته پیش وجود فساد و جرم در موضوع تعاونی‌های مسکن را با اطمینان رد کرده است و پشت‌پرده املاک نجومی را به کمپین سیاسی مرتبط دانسته که به‌طور دقیق مدیریت می‌شود و دغدغه‌ای برای مبارزه با فساد ندارد، بلکه اهداف دیگری را دنبال می‌کند. قالیباف گفته به تمامی مسوولان قضایی و مسوولان ارشد نظام گفته است: «سمعاً و طاعتاً، همه دستگاه‌های نظارتی بیایند و ببینند که فساد کجا رخ داده است.» از طرفی وزیر کشور هم از قوه قضائیه خواسته است که ابهامات افکار عمومی را رفع کند و اگر موضوع فساد است باید با آن برخورد شده و اگر خلاف است که باید اصلاح شود.
رحمانی‌فضلی گفته است: «گزارشی درباره واگذاری املاک شهرداری برای ارائه به هیات دولت آماده شده و از مسوولان شهرداری خواسته تا اسناد و مدارک لازم را در اختیار وزارت کشور قرار دهند.» از طرفی او به معاون عمرانی خود دستور داده تا موضوع را پیگیری کند. وزیر کشور تاکید کرد: «به هر حال باید منتظر باشیم و ببینیم موضوعی که در افکار عمومی مطرح شده و باید به آن پاسخ داده شود، در دستگاه قضایی چه حکمی برایش صادر خواهد شد.» او افزود: «من نیز در وزارت کشور دستور پیگیری این موضوع را دادم و جلسه‌ای هم با مسوولان شهرداری داشتم و خواستم اسناد را به ما بدهند. البته در این زمینه قوه قضائیه حکم قضایی را صادر خواهد کرد.» با وجود آنکه نهادهای قضایی و نظارتی بارها اعلام کرده‌اند موضوع واگذاری املاک در شهرداری باید بررسی و به صورت فنی به آن رسیدگی شود اما برخی منتقدان دولت در شورای شهر اتهاماتی را به اصلاح‌طلبان وارد و افشای این ماجرا را، سناریوی آنها اعلام می‌کنند؛ موضوعی که در جلسه علنی هفته پیش شورای شهر تهران هم چند بار تکرار شد و حتی کار به توهین رسید.

پیشگیری از «رفتارهای پرخطر» در مدارس
هفته پیش مدیرکل دفتر مراقبت در برابر آسیب‌های اجتماعی وزارت آموزش و پرورش، از رونمایی درسنامه آموزش پیشگیری از رفتارهای پرخطر در کلاس درس، خبر داد. گرچه این بار هم قرار نیست آموزش مقابله با آسیب‌های اجتماعی در قالب کتاب درسی به دانش‌آموزان ارائه شود، اما می‌توان گفت در سال‌های اخیر این کار بزرگ‌ترین گام آموزش و پرورش کشور برای کاهش آسیب‌های اجتماعی در مدارس محسوب می‌شود. رسول پاپایی، معاون مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش درباره این درسنامه به «فرهیختگان» گفت: «این درسنامه، در واقع جزوه‌ای است برای معلمان همه مقاطع تحصیلی تا در کنار دروس خود، بتوانند آگاهی‌هایی در مورد رفتارهای پرخطر به دانش‌آموزان ارائه دهند و در مواجهه با دانش‌آموزانی که در معرض آسیب هستند، رفتاری مداخله‌جویانه داشته باشند.» حمل چاقو، زد و خورد، استعمال سیگار، قلیان، مواد مخدر و روان‌گردان و همچنین روابط جنسی از جمله رفتارهای پرخطری است که در سال‌های اخیر در سطح جامعه به‌ویژه در گروه سنی زیر 18 سال در حال افزایش است. در حالی که ممکن است تصور کنیم بسیاری از این سوءرفتارها در فضای خارج از مدرسه است، اما به گفته کارشناسان، آموزش‌های مدارس می‌تواند کمک زیادی به جلوگیری از رفتارهای پرخطر در این گروه سنی کند که تاثیر آن در جامعه محسوس خواهد بود.

واقعیت ارتش بهنوشی‌ها
پس از آنکه اینستاگرام از حذف دنبال‌کنندگان غیرواقعی صفحات مختلف در این شبکه اجتماعی خبر داد، شمار قابل توجهی از دنبال‌کنندگان برخی از بازیگران ایرانی ریزش کرد و فالوئرهای برخی بازیگران به نصف کاهش یافت تا همان‌گونه که قابل پیش‌بینی بود، بالاخره این بازی تبلیغاتی لو برود. به گزارش «تابناک»، وقتی بهنوش بختیاری پس از رسیدن فالوئرهای صفحه اینستاگرامش به پنج میلیون نفر با تعبیر توهم‌آور «ارتش بهنوشی‌ها»، از شمار هوادارانش یاد می‌کند، لزوماً ربطی به منزله معتبر یا حتی خاص بودنش ندارد، چرا که تصور نمی‌کنیم، هنر شخصی چون آیدین آغداشلو با هنرمند محترمی چون این بازیگر سینما و تلویزیون قابل مقایسه باشد و البته صدها هنرمند دیگر را نیز برای مقایسه می‌توان مثال زد که اصالت و اهمیت شمار فالوئرها را به چالش کشید. شمار فالوئرهای اکثر بازیگران سینمای ایران افزایش چند هزارتایی طی ماه‌های اخیر داشته؛ اما پس از آنکه در چند روز اخیر، اینستاگرام اقدام به حذف فالوئرهای غیرواقعی کرد، طرفداران بهنوش بختیاری که به 2 /5 میلیون رسیده بود، با ریزش 400 هزارتایی به 8 /4 میلیون رسید. همچنین حسام نواب‌‌صفوی که یک میلیون هوادار داشت، با ریزشی حدود 400 هزار مخاطب پس از بهنوش بختیاری در جایگاه دوم این رده‌بندی تازه قرار گرفته است. سایر چهره‌ها ریزش چندانی نداشته‌اند اما این به این معنا نیست که هیچ فالوئر غیرواقعی ندارند، بلکه اکنون اینستاگرام یک روش برای ایجاد فالوئرهای غیرواقعی را مسدود کرده، حال آنکه روش‌های متعددی برای ایجاد فالوئرهای غیرواقعی وجود دارد و احتمالاً در آینده نیز شاهد ریزش چشمگیر تعداد فالوئرهای برخی چهره‌ها خواهیم بود. با این حال این بازی همچنان ادامه دارد و به هر ترتیب، تجارتی شکل گرفته که هر روز راهکارهای فنی تازه‌ای برای رونق بخشیدن به آن کشف و عرضه می‌شود!

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها