شناسه خبر : 16013 لینک کوتاه

نسبت سینمای ایران با تکنولوژی چگونه است؟

جلوه جلوهای ویژه

مساله امروز سینمای ایران، ضعف دسترسی به تکنولوژی مدرن مرسوم در سینمای جهان است. این در حالی است که برخی دیگر، با فرض در اختیار داشتن تجهیزات و واردات آن، کمبود نیروی حرفه‌ای و متخصص برای استفاده از آن را در عقب ماندن از تکنیک و ابزارهای صنعتی روز سینمای جهان دخیل می‌دانند.

مساله امروز سینمای ایران، ضعف دسترسی به تکنولوژی مدرن مرسوم در سینمای جهان است. این در حالی است که برخی دیگر، با فرض در اختیار داشتن تجهیزات و واردات آن، کمبود نیروی حرفه‌ای و متخصص برای استفاده از آن را در عقب ماندن از تکنیک و ابزارهای صنعتی روز سینمای جهان دخیل می‌دانند.
امروزه در سینمای جهان فیلم‌هایی ساخته می‌شود که در آن فناوری و تجهیزات مدرن سینمایی حرف اول را می‌زند و عوامل فنی کار با تکیه بر همین ابزارآلات مدرن خود را روزبه‌روز بیشتر پرورش می‌دهند. سینمای ایران در جریان استفاده از تکنولوژی روز دنیا نمی‌تواند در مقابل کشورهای پیشرفته اروپایی حرف خاصی برای گفتن داشته باشد. کمبود نیروی حرفه‌ای از یک طرف و ضعف دسترسی به تجهیزات جدید سینمایی از طرف دیگر، دلایل این عقب‌ماندگی عنوان می‌شود. روشن است که استقلال بخش خصوصی از نهادهای دولتی در توسعه بخش تکنیکی سینمای ایران (زیرساخت)، سرمایه قابل توجهی را برای اقتصاد سینما به همراه خواهد داشت، این بخش از سینمای ایران می‌تواند برای پرورش نیروی انسانی خلاق و توانمند فرصت مغتنمی باشد و همین‌طور واردات تجهیزات مدرن سینمایی برای بازار جهانی سینمای ایران، منافع قابل توجهی به همراه دارد. این نوع از دیپلماسی فرهنگی در نهایت باعث توسعه اقتصادی-فرهنگی خواهد شد؛ همان مقوله‌ای که امروزه کشورهای پیشرفته دنیا به آن توجه زیادی دارند.
در میان انواع دیپلماسی‌های نوین که جهانیان را به خود درگیر کرده به دیپلماسی فرهنگی با دغدغه بیشتری پرداخته می‌شود. این دغدغه را از ابزارهای گوناگونی که در این سال‌ها پدید آمده می‌توان به خوبی درک کرد. در جهان امروز، وسایل ارتباط‌جمعی- روزنامه، رادیو، تلویزیون و سینما- با انتقال اطلاعات و مبادله افکار عمومی، در راه دیپلماسی فرهنگی نقش بزرگی را بر عهده گرفته‌اند.
سینما اما در میان دیگر ابزارهای دیپلماسی فرهنگی مهم‌تر تلقی می‌شود، ابزاری که به عنوان یک وسیله آگاهی‌دهنده و سرگرم‌کننده دارای گستره جهانی بیشتری نسبت به بقیه ابزارهای فرهنگی است. این هنر- صنعت می‌تواند گردش مالی خوبی را برای کشورها پدید آورد و رونق اقتصادی آن از گستره کشور فراتر رود و بازارهای جهانی را دریابد.
برخی آثار سینمای ایران در دهه اخیر، تلاش‌هایی را در راستای بهره‌گیری از فناوری‌های نوین در فیلمبرداری، تدوین، جلوه‌های ویژه بصری و... صورت داده است که به ویژه در آثار با «تولید وسیع» تاریخی-مذهبی نمود داشته است. پرسش اینجاست که صرف نظر از فیلمنامه و بازی -که همچنان، دچار کاستی‌هایی است- دعوت از چهره‌های مطرح در سطح جهان برای حوزه فنی فیلم‌های ایرانی، ما را به سطح فیلم‌های جهانی خواهد رساند؟ جایگاه تکنولوژی امروز سینمای ایران در سطح جهان و تاثیر آن بر اقتصاد سینما موضوعی بود که «تجارت فردا» در گفت‌وگو با دو کارشناس آن را بررسی کرده است.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید