شناسه خبر : 15653 لینک کوتاه

اختصاص ردیف ویژه برای عدالت آموزشی در بودجه سال ۹۵

روز اعتراض پزشک دولت

گزارش دبیر همایش به اضافه تصاویری از کلاس درس دانش‌آموزان در کپرها و کلاس‌های محقر و تاریک زمینه‌ای بود برای آغاز دومین کنفرانس توسعه و عدالت آموزشی.

حمیده حق‌پرست
آذرماه البته به غیر از دوره زمامداری محمود احمدی‌نژاد، برای افکار عمومی یادآور لایحه بودجه و برنامه‌ریزی‌هایی است که باید بر مبنای اعداد این قانون صورت بگیرد. شاید همین امر هم سبب شده باشد که بسیاری از نهادها و سازمان‌ها تلاش می‌کنند در ماه‌های آبان، آذر و دی همایش‌هایی را برگزار کنند تا با نشان دادن وضعیت کلی معایب وکاستی‌های بخش خود بتوانند از دولت و مجلس بودجه بیشتری بگیرند. شاید بتوان دومین کنفرانس توسعه و عدالت آموزشی را نیز در زمره همین همایش‌ها ارزیابی کرد. با این حال نمی‌توان از این مساله نیز ابراز خرسندی نکرد که محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت در این کنفرانس وعده‌ای مهم به دلسوزان امور آموزشی کشور داد. هفته پیش «اعتماد» در گزارشی به این همایش پرداخت و نوشت: «از زمانی که یارانه نقدی به خانواده‌ها پرداخت شد ما دو دهک پایین جامعه را مورد بررسی قرار دادیم و متوجه شدیم در خانواده‌های چهار نفری از میزان یارانه دریافتی فقط ۸۵۰ تومان به سمت آموزش رفته است و این نشان می‌دهد فقرزدایی تنها با تزریق پول نقد امکان‌پذیر نیست.»
گزارش دبیر همایش به اضافه تصاویری از کلاس درس دانش‌آموزان در کپرها و کلاس‌های محقر و تاریک زمینه‌ای بود برای آغاز دومین کنفرانس توسعه و عدالت آموزشی. سالن علامه امینی دانشگاه تهران برای جمعیت حاضر در سالن صندلی کم آورد، استقبال کارشناسان، معلمان، کارشناسان و خبرنگاران گسترده‌تر از مسوولان بود. از لیست از پیش اعلام‌شده میهمانان نه خبری از علی‌اصغر فانی، وزیر آموزش و پرورش بود، نه علی ربیعی، وزیر کار. اما رئیس‌ سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور در افتتاحیه این کنفرانس حاضر شد تا بگوید در صف انتظارات نامحدود و بودجه محدود کشور جایی ویژه برای آموزش در نظر گرفته شده و خبر از «اختصاص ردیف ویژه برای عدالت آموزشی در بودجه سال ۹۵» بدهد. «حتی اگر یک کپر هم باقی مانده باشد من به عنوان مسوول شرمسارم. شرمسار از تمامی فرزندان استان‌های محروم که در این کپرها یا ساختمان‌های محقر در حال درس خواندن هستند. تمام این شرمساری برای ماست چون این نظام برای رفع محرومیت‌ها و مظلومیت‌ها شکل گرفته. این وضعیت خبر خوشی نیست و نمی‌توانیم از کنار آن بگذریم.» نوبخت اما در این جلسه از کم و کیف بسته عدالت آموزشی در بودجه 95 چیزی بر زبان جاری نکرد.
از دیگر اخبار مهم اجتماعی هفته پیش می‌توان به افتتاح بخش درد سرطان کودک محک اشاره کرد. «شهروند» در این‌باره نوشت: «...‌این نخستین بخش درد و مراقبت‌های تسکینی سرطان کودکان در ایران و خاورمیانه است که در بیمارستان محک راه‌اندازی شد. بیمارستان محک در سال ۸۶، با یک بخش سرپایی شروع به فعالیت کرد و در حال حاضر با سه بخش ۱۵ تختخوابی مستقل به کار خود ادامه می‌دهد. حالا بخش درد و مراقبت‌های تسکینی نیز با ۱۰ تخت فعال، کارش را شروع کرده و بیمارانی که در مراحل آخر درد هستند و رنج می‌کشند، دیگر تنها گذاشته نمی‌شوند. قرار است در این بخش تمام مراقبت‌های تسکینی و حمایتی مورد نیاز کودک مبتلا به سرطان از ابتدای پذیرش تا مراحل پایانی درمانی ارائه شود.» عظیم مهرور، رئیس بیمارستان محک در نشست خبری افتتاح بخش درد، سرطان خون را شایع‌ترین سرطان کودکان اعلام کرد و گفت: «آمار شیوع این بیماری، سه تا چهار مورد در هر ۱۰۰ هزار نفر است، البته ۹۰ درصد بیمارانی که مبتلا به سرطان خون هستند، می‌توانند درمان شوند.» به گفته او، سرطان خون ۲۵ تا ۳۰ درصد کل سرطان‌ها را شامل می‌شود که در بیمارستان محک رتبه اول را دارد، بعد از آن سرطان مغز است که در رتبه دوم قرار می‌گیرد. سرطان چشم نیز در بیمارستان محک رتبه سوم را دارد. رئیس بیمارستان محک در ادامه از وضع ثبت سرطان در ایران انتقاد و آن را ضعیف توصیف کرد: «تا ۳۰ سال گذشته بسیاری از کودکان به دلیل بیماری‌های دیگر مانند ذات‌الریه، اسهال و استفراغ، بیماری‌های عفونی و... جان‌شان را از دست می‌دادند، حالا با افزایش تکنیک‌های تشخیصی و بیماریابی و همچنین پیشرفت علم، آمار تشخیص بیماری‌هایی مثل سرطان، سل و... که در مراحل اولیه قابل تشخیص نبودند، بالاتر رفته است. اینها باعث شده تا ما تصور کنیم، موارد ابتلا به سرطان زیاد شده است.»

نامه شهردار به تهرانی‌ها
محمدباقر قالیباف، شهردار هفته پیش بازدیدی از منطقه «عودلاجان» داشت. به گزارش «همشهری» وی پس از این بازدید در مطلبی با عنوان «نامه‌ای برای مردم تهران» نوشت: «... شهروندان محترم تهرانی، می‌خواهم با شما از دردی سخن بگویم که نیم قرن است تن این شهر را آزار می‌دهد. ما در قلب پایتخت ایران اسلامی گوهری تاریخی با ریشه‌های اصیل فرهنگی داریم که غبار ناهنجاری بر آن نشسته است. این منطقه از قدیم میزبان آسیب‌های اجتماعی گوناگونی بوده است و حالا این زخم بیش از هر زمان دیگری سر باز کرده است. فقر، اعتیاد، کارتن‌خوابی، کودکان ‌کار، تخریب آثار فرهنگی‌تاریخی و... بخشی از این ناهنجاری‌هاست. شهرداری تهران مدتی است که در این منطقه اقداماتی را شروع کرده است اما حل معضلات این منطقه همکاری، همراهی و همدلی همه نهادهای دولتی، سازمان‌های مردم‌نهاد، کارشناسان و شما شهروندان عزیز را می‌طلبد. آقایان و خانم‌هایی که در این شهر زندگی می‌کنید، با یکدیگر مهربان‌تر باشیم. وظیفه انسانی همه ماست که برای کاهش بخشی از دردهای قلب شهرمان کمک کنیم. بیایید پیمان ببندیم در هر نقطه از این شهر که ساکن هستیم به سلامت قلب شهرمان فکر کنیم و در این راه از هیچ کمک و کاری که مفید و موثر باشد، دریغ نکنیم.‌» باید منتظر ماند و دید این نامه احساسی چه اثری بر وضعیت این بخش از پایتخت خواهد گذاشت.

هفت کارگردان ایرانی در یک شبکه ماهواره‌ای!
پخش فیلم‌های تازه با حضور بازیگران داخلی، این روزها از شبکه ترکیه‌ای و برخی شبکه‌های فارسی‌زبان در شرایطی آغاز شده که کارگردان این سریال‌ها از شیوه متفاوت شبکه‌های ماهواره‌ای برای به خدمت گرفتن سینماگران ایرانی سخن به میان آورده است. به گزارش «تابناک»، «آبی عشق» و «منو تنها نذار»، دو فیلم جدیدی است که با بازی چکامه چمن‌ماه و مانی کسرائیان در برخی شبکه‌های فارسی‌زبان پخش می‌شود؛ اتفاقی که با جنجال‌های فراوانی همراه بود، زیرا چکامه چمن‌ماه در این فیلم کشف حجاب کرده و داستان این فیلم نیز متفاوت با داستان‌های معمول در ایران است. محور تولید این آثار، یکی از شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی‌زبان است که با واسطه‌گری برخی از دفاتر متفرقه در ترکیه و امارات متحده عربی، سفارش تولید فیلم و سریال را می‌دهد تا ضمن کاهش حساسیت‌ها نسبت به این رویکرد، مفری برای پاسخگویی در قبال چنین نوع عملکردی باشد؛ اما این تنها بخشی از فعالیت این شبکه ماهواره‌ای فارسی‌زبان است و ظاهراً این شبکه مستقیم و بی‌واسطه نیز در حال تولید سریال‌هایی با حضور بازیگرانی است که در ایران چهره شده‌اند. «در همان شبکه (ج) بیش از چهار کارگردان نامدار مشغول کارند و سه نفر دیگر در راه‌اند. اما اجازه بدهید اسمی نبرم.
چون قطعاً فعلاً دوست ندارند اسم‌شان برده شود. اما این ماجرا جدی است و این محدود به کارگردانان هم نیست. بسیاری از عوامل دیگر از فیلمبردار و صدابردار و گریم و صحنه و... دارند از ایران می‌روند.»؛ این بخشی از صحبت‌های مهدی مظلومی کارگردان سینمایی است که «آبی عشق» از او در حال پخش از این شبکه‌هاست. مظلومی درباره کیفیت این نوع فیلمسازی گفته است: «بنده چند ماه پیش این فیلم را برای یک تهیه‌کننده بین‌المللی به نام آقای زاراوان که یکی از دفاترش در دوبی است ساختم و قرار است در 14 شبکه عربی، هندی، ایرانی و اروپایی پخش شود. شبکه (ج) هم یکی از خریداران فیلم است که مسوولیتش با من نیست و به خواست من از شب دوم اسمم از تیزر حذف شد.» وی تاکید کرده است: «این آخرین کار هم نیست؛ تا انتهای 2016 تعهد ساخت شش فیلم دیگر را هم دارم. دلیلی برای تکذیب نمی‌بینیم. کار خارج از کشور مثل ایران انحصاری و محدود به شبکه خاصی نیست. یک تجارت است که متاسفانه یا خوشبختانه خیلی‌ها بلدند از آن پول دربیاورند. ضمن اینکه فیلم فوق به لحاظ محتوا کاملاً براساس چارچوب‌هایی است که بعد از 20 سال کار در تلویزیون ایران به آن عادت کردم. نوع پوشش‌ها هم به دلیل بین‌المللی بودن باید مختصات خودش را می‌داشت!». مظلومی البته با اشاره به طیف گسترده سینماگرانی که همکاری‌شان را با شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی‌زبان آغاز کرده یا در شرف همکاری هستند، نگرانی از ممنوع‌الفعالیت شدن در ایران ندارد و در واقع طیف درگیر را آنچنان وسیع قلمداد می‌کند که امکان ممنوع‌الفعالیتی همه این طیف دشوار است و در واقع از یک بحران تازه در سینمای ایران خبر می‌دهد.

عذر‌خواهی معلم بازنشسته از شاگردانش
اخیراً تصویری از یک متن عذرخواهی که یکی از فرهنگیان کشورمان در بخشی از روزنامه‌های کثیرالاانتشار چاپ کرده در فضای مجازی منتشر شده است. یکی از معلمان بازنشسته استان آذربایجان شرقی در متنی که در یکی از روزنامه‌ها منتشر کرده از دانش‌آموزان خود بابت آموختن این موضوع که علم بهتر از ثروت است، عذرخواهی کرد. به گزارش «عصرایران» متن این یادداشت به شرح زیر است: «علم بهتر از ثروت نیست! به این وسیله از تمامی دانش‌آموزان عزیزی که از سال 52 تا 82 به عنوان معلم انشا در خدمت‌شان بودم و در این کلاس‌ها دانش‌آموزان را به نحوی راهنمایی می‌کردم که همیشه نتیجه بگیرند علم بهتر از ثروت است، با اوضاعی که در زندگی فرهنگیان بازنشسته می‌بینم، حرفم را پس می‌گیرم، چون به این نتیجه رسیده‌ام که علم بهتر از ثروت نیست! امیدوارم برای آنچه که قبلاً گفته بودم، شاگردان مرا ببخشند! سراب (آذربایجان شرقی) - حمدالله نورالهی - معلم بازنشسته» واقعاً به نظر شما چیزی برای گفتن می‌ماند؟

روز اعتراض پزشک دولت
سیدحسن قاضی‌زاده‌هاشمی، وزیر بهداشت در ابتدای هفته پیش در اظهاراتی مفصل به مخالفان طرح تحول نظام سلامت و برخی شائبه‌های مطرح‌شده پاسخ داد. طرحی که ۱۵ اردیبهشت سال گذشته (۹۳) آغاز شد تا موثرترین راه دولت یازدهم برای کمک به جیب مردمی باشد که طی دو دوره دولت‌های نهم و دهم، به دلیل هزینه‌های کمرشکن درمان، یا از درمان و امید به بهبودی دست شسته بودند، یا بیماری در جسم‌شان کهنه شده بود ضمن آنکه تمام زندگی خود را در راه چند روز زندگی بیشتر از دست داده بودند. دولت یازدهم تصمیم داشت با اجرای یک طرح ملی، مهم‌ترین شعار خود درباره اولویت‌بخشی به سلامت جسم و روح شهروندان را در این طرح متجلی کند. به گزارش «اعتماد» روزها و هفته‌ها و ماه‌های اول، همه‌چیز خوب بود. همه لبخند می‌زدند و از وزیر بهداشت تشکر می‌کردند.
اما به نظر می‌رسد این روزها این‌طور نباشد. قاضی‌زاده‌هاشمی در این‌باره می‌گوید: «...‌برای دولت هیچ جای نگرانی درباره ادامه طرح تحول نیست؛ اما اینکه عده‌ای آن هم در فصل بودجه، به دروغ می‌خواهند مباحثی را القا کنند، جای سوال دارد. همواره در فصل بودجه چنین مباحثی را مطرح می‌کنند و به سلامت مردم که می‌رسد، نمی‌خواهند هزینه کنند و پول را می‌برند در دستگاه‌هایی مثل صنعت، راه و جاده و کشاورزی و... که همه آنها مشکلاتی را برای درمان ایجاد می‌کنند. خیلی بی‌انصاف‌اند کسانی که لباس سفید تنشان است، پزشک هستند و حداقل عنوان اصلاح‌طلبی را یدک می‌کشند اما با حقوق سلامت مردم این‌طور رفتار می‌کنند. باید مراقبت کنیم تا در برنامه ششم توسعه و بودجه سال ۹۵ تصمیم‌گیری درست صورت گیرد. بارها در جلسه دولت هم گفته‌ام که هنوز با حق مردم و مباحث مطرح در قانون اساسی خیلی فاصله داریم.» این اظهارات نشان از آن دارد که جناب وزیر از بسیاری از هم‌صنفان خود ناراضی است. باید منتظر ماند و دید او تا چه اندازه می‌تواند در فصل بودجه برای طرح تحول اعتبار جذب کند.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها