شناسه خبر : 14335 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

معرفی کتاب‌های مجموعه دارکوب

تازه‌های ادبیات جهان

انجمن سری بندیکت از سال ۲۰۰۷ تا همین امسال در لیست پرفروش‌ترین رمان‌های فانتزی باقی مانده است. ترنتون لی استوارت اولین جلد این مجموعه را سال ۲۰۰۷ منتشر کرد و امسال پنجمین جلد این سری منتشر شد.

انجمن سری بندیکت از سال 2007 تا همین امسال در لیست پرفروش‌ترین رمان‌های فانتزی باقی مانده است. ترنتون لی استوارت اولین جلد این مجموعه را سال 2007 منتشر کرد و امسال پنجمین جلد این سری منتشر شد. جلد اول این مجموعه خیلی زود به عنوان داستانی که تنه به تنه هری‌پاتر می‌زند، شناخته شد. با این تفاوت که رینی مولدن و دوستانش با دنیای جادو سروکار ندارند، اینجا قوانین فیزیک و علم است که به کمک این چهار کودک می‌آید تا دنیا را از شر نیروهای اهریمنی نجات بدهند:
رینی مولدن پسر یتیم با‌استعدادی است که در پرورشگاه زندگی می‌کند، یک روز آگهی عجیبی در روزنامه می‌بیند که از او برای شرکت در یک امتحان دعوت کرده است. با قبول شدن در این امتحان او به انجمن سری بندیکت راه پیدا می‌کند، انجمنی که قصد دارد دنیا را نجات بدهد. به‌زودی او به همراه سه دوست دیگر که هر کدام ویژگی‌های عجیب و غریبی دارند و ویژگی مشترک هر چهار نفرشان بی‌سرپرست بودن است، سر از مدرسه‌ای در‌می‌آورند که در آن دانش‌آموزان را جوری آموزش می‌دهند که دیگر توانایی فکر کردن نداشته باشند.
«خوشبختانه شیر» سال 2013 به عنوان یکی از 10 کتاب برتر کودک و نوجوان از سوی کتابخانه ملی بریتانیا انتخاب شد. خوشبختانه شیر داستان مصور خیال‌پردازی‌های پدری است که قرار است برای چند روز از دخترهایش مراقبت کند، مادر دخترها برای شرکت در کنفرانسی درباره مارمولک‌ها به سفر رفته است. پدر سر به ‌هوا برای خرید یک بطری شیر از خانه بیرون می‌رود و بعد از مدتی طولانی با ماجراهای هیجان‌انگیزی بازمی‌گردد، آدم فضایی‌ها او را می‌دزدند و سفر به دل تاریخ، گرفتار شدن در کشتی دزدان دریایی و جهانی که خوشبختانه با یک بطری شیر نجات پیدا می‌کند، تنها بخشی از داستان‌هایی است که پدر برای دو دخترش تعریف می‌کند. آن‌ هم وقتی که دخترها فقط انتظار کمی شیر داشتند تا با برشتوک‌شان برای صبحانه بخورند. ماجراهای نفسگیری که نیل گیمن در این کتاب خلق کرده است با تصویرگری‌های فراتر از خیال‌پردازی اسکاتی یانگ ترکیب شده و کتابی را پدید آورده که هیچ گروه سنی مشخصی ندارد.
کشف بزرگ حلزون روایتی است از قهرمانی‌های حلزون کوچکی که یک روز موفق می‌شود اهمیت آهسته راه رفتن را کشف کند. کشفی که برای او و هم‌قطارانش به این آسانی‌ها به دست نمی‌آید. حلزونی که دنیا یک روز به اندازه یک چمنزار کوچک برایش معنا داشت، به‌زودی برای کشف دنیای واقعی پا در مسیری می‌گذارد که از او یک دلاور می‌سازد. لوئیس سپولودا داستان‌نویس مشهور شیلیایی یک روز که دنبال جوابی برای سوال نوه کوچکش بود به این داستان رسید: راستی حلزون‌ها چرا این‌قدر آهسته می‌روند.
هدیه کریسمس ایرنا دختر تنها و غمگین، یک اسب چوبی کثیف و خاک‌آلود است. اما این تنها چیزی است که ایرنا را در آن زمستان غمگین خوشحال می‌کند. ایرنا اسب چوبی را در ویترین خاک‌گرفته یک مغازه می‌بیند و اسمش را بلا می‌گذارد. بلا برای اهالی شهر یادآور اسب سحرآمیز و زیبایی است که سال‌ها پیش در مزرعه بزرگی زندگی می‌کرد و از طرف صاحبش آزار می‌دید. ایرنا آرزو می‌کند که بلا یک اسب واقعی بشود، بالاخره در یکی از شب‌هایی که ایرنا انتظارش را نداشت، بلای واقعی پا به زندگی دختر غمگین و تنها می‌گذارد.
مگدالن ناب نویسنده بریتانیایی با مجموعه 14‌جلدی رمان‌های پلیسی مارشال گارناسیا و مجموعه 11‌جلدی ماجراهای جوزی اسمیت شناخته می‌شود. او رمان «اسب سحرآمیز» را سال 1993 نوشت، رمان کوچکی که خیلی زود بدل به یکی از کتاب‌های آموزشی در سیستم مدارس بریتانیا و ایتالیا شد، کتاب حاضر جدای از روایت جذابی که دارد به دلیل آموزش مساله دلبستگی و برخورد با تنهایی برای کودکان بسیار مورد توجه قرار گرفت.
بن ریپلی شاگردمدرسه‌ای معمولی است. تنها ویژگی او هوش زیاد و دقت در محاسبه است. اما به‌زودی او سر از مدرسه‌ای عجیب در‌می‌آورد، رویای او برای شغل آینده‌اش محقق می‌شود، بن برای آموزش در مدرسه جاسوسی انتخاب شده است. آکادمی مخفی جاسوسی او را انتخاب کرده، اما انتخاب شدن بن ربطی به هوش زیاد یا موفقیت درسی ندارد، همه‌چیز نقشه است و حالا بن ریپلی باید سعی کند زنده بماند و دشمن را شکست بدهد تا شاید یک روز جاسوسی درجه یک، شبیه جیمز باند بشود. استوارت گیبز در این مجموعه سه‌جلدی دنیای سرشار از خیال‌پردازی و جاسوسی و روش‌های پیچیده را برای نوجوانان خلق کرده است. در عین‌حال مساله اعتمادبه‌نفس و روش‌های جلوگیری از سوءاستفاده را در دل این رمان پر از هیجان گنجانده است.


مایک، نورا، پگی و جک در غیاب پدر و مادرشان برای تعطیلات به منطقه ساحلی غارهای اسپیگی می‌روند. آنها قرار است تابستان را در خانه‌ای به اسم غار ناپیدا بگذرانند. هر چهار نفرشان عاشق هیجان و ماجراجویی هستند و به‌زودی ماجراهای مرموز خانه قدیمی در همسایگی‌شان تابستانی پرماجرا برایشان می‌آفریند. قاچاقچی‌ها در برج خانه قدیمی زندانی دارند که بچه‌ها قصد دارند زندانیان آن را آزاد کنند... انید بلایتون یکی از سرآمدان ادبیات کودک جهان به شمار می‌رود، او به همراه نویسندگانی همچون آسترید لیندگرن دنیای ادبیات کودک و نوجوان را متحول کرد. او بیش از 50 رمان برای کودکان نوشته است، کتاب‌های او تا امروز بیش از 600 میلیون نسخه در جهان به فروش رفته است. یکی از ویژگی‌های آثار انید بلایتون این است که قهرمانان کودک و نوجوان داستان‌هایش با کمترین کمک از سوی بزرگسالان به ماجراجویی می‌پردازند و افرادی شایسته و متکی به خود به شمار می‌روند. تخیل یکی دیگر از ویژگی‌های داستان‌های بلایتون است.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها