شناسه خبر : 129 لینک کوتاه

حبس دانش‌آموزان به خاطر گم شدن تلفن همراه مدیر

علیه فضای مجازی

اعلام خبر ضروری شدن اخذ مجوز برای کانال‌های تلگرامی در میانه هفته گذشته، یکی از خبرهای متعددی بود که درباره فضای مجازی منتشر شد. صبح روز دوشنبه محمود واعظی، وزیر ارتباطات، گفت: «در آخرین جلسه شورای عالی فضای مجازی، مصوب شد کانال‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی مختلف بیش از حد خاصی عضو دارند و مشغول به فعالیت‌های خبری و اطلاع‌رسانی هستند باید از مراجع مرتبط مجوزهای لازم را دریافت کنند.» حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی، نیز بر پیگیری موضوع «اخذ مجوز کانال‌های تلگرامی بالای 5000 عضو» براساس تصمیم شورای عالی فضای مجازی تاکید کرد.
آن طور که ایسنا گزارش داده، کمال هادیان‌فر، رئیس پلیس فتا نیز اظهار کرد: «وزارت ارشاد کانال‌هایی را که بیش از پنج هزار عضو دارد باید ساماندهی کند و شاید در 10 روز آینده سایتی که وزارت ارشاد برای ساماندهی تاسیس کرده فعال شود و ادمین کانال باید خودش را معرفی کند که احراز هویت شود. امروز در شبکه‌های اجتماعی موبایلی، پایه 66 درصد جرائم در تلگرام اتفاق می‌افتد و 20 درصد هم در اینستا و در واتس‌آپ کمتر از دو درصد جرائم را داریم.» هادیان‌فر همچنین تاکید کرد: «کانال‌ها و تلگرام در رصد پلیس فتاست و با همکاری که با تلگرام و سرورهای آن داریم فعالیت کانال‌های مجرم فیلتر می‌شود.» اما در همین حال او اذعان کرد: «باید سرور دسترسی در اختیار ما باشد در حالی که سرور تلگرام و واتس‌آپ و اینستاگرام در اختیار ما نیست و تمایلی به دسترسی دادن به ایران ندارند.»

شناسایی هزاران کانال قماربازی آنلاین
رئیس پلیس فتا همچنین درباره تخلفات فضای مجازی اعلام کرد: «امسال ۶۰ درصد جرائم فضای مجازی به برداشت‌های غیرمجاز برمی‌گردد و بیش از ۸۶ درصد از این پرونده‌ها به نتیجه رسیده است. آخرین پرونده در تهران بوده که هکر اطلاعات بانکی ۸۰۰ مشتری بانک را هک کرده بود. بانک خصوصی بود و فعلاً در حال بررسی هستیم که آیا کارمندان بانک با آنها همکاری داشتند یا نه؟ یک باند قماربازی آنلاین هم منهدم شد که ۲۳ میلیارد تومان کلاهبرداری و قماربازی داشت و تاکنون سه هزار و ۳۲۳ کانال در حوزه قماربازی شناسایی شده‌اند. در داخل و خارج ۲۴۸ پرونده قضایی تشکیل شده و ۱۸۴ نفر دستگیر شده‌اند و پول‌ها بلوکه‌شده است.»
محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور نیز درباره جرائم فضای مجازی، گفت: «ما در هر هفته بین ۱۳ الی ۱۴ هزار شبکه را می‌بندیم و این شبکه‌ها به نوعی مرتکب جرم می‌شوند. علت افزایش جرائم یکی تهاجم فرهنگی است که دشمن تدارک دیده و دیگری اینکه کسانی که مجرمند از این طریق به گونه‌ای می‌توانند وارد شوند که کمتر از خود آثار بگذارند.» منتظری همچنین به تندی از فضای مجازی انتقاد کرد: «دستگاه‌ها در این عرصه کوتاهی می‌کنند. کوتاهی‌های شماست که فضای آلوده و شبکه‌های ضد‌دین در این کشور کار و تلاش می‌کنند. اگر کوتاهی من و شما موجب فساد اخلاقی و آسیب به جامعه شود، آیا می‌توانید پاسخ خدا را بدهید. سیاست‌بازی‌ها و حرف‌های عوام‌فریب را کنار بگذارید مرگ بر این آزادی که همه چیز را به نابودی می‌کشاند این آزادی نیست بلکه کمال اسارت است. اگر قصور و تقصیری در این کار باشد، مسلماً در پیشگاه خدا و جامعه و جوانانی که آسیب می‌بینند مسوولیم و باید پاسخگو باشیم. وزارت ارتباطات و وزارت ارشاد و پلیس فتا و دولت در این فضای آلوده نجات غریق هستند و نباید کوتاهی کنند. امروز ما اهتمام لازم را در بخش‌های مختلف نمی‌بینیم.»
از دیگر اظهار نظرهای بحث‌برانگیز هفته گذشته درباره فضای مجازی و اینترنت، سخنانی بود که آیت‌الله موحدی‌کرمانی، رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر، مطرح کرد. بر اساس گزارش عصر ایران به نقل از ایکنا، رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر خطاب به اعضای ستاد امر به معروف و نهی از منکر گفت: «امروز فضای مجازی در منکرات در اولویت قرار دارد و حتی موضوع انتخابات و حجاب در اولویت‌های دوم و سوم قرار دارد.»

حواشی برای چهره‌های فوتبالی
حواشی ایجاد‌شده برای دو فوتبالیست ایرانی نیز واکنش‌های مختلفی به دنبال داشته است. مهدی رحمتی دروازه‌بان تیم استقلال به دلیل عکسی که در تابستان سال جاری در ارمنستان گرفته، به کمیته اخلاق احضار شده است. روزنامه شرق در گزارشی درباره حواشی شکل‌گرفته پیرامون این موضوع نوشته است: «درست در روزهایی که به نظر می‌رسد فوتبال ایران قرار است کمی از حاشیه دور شود و روی «متن» اصلی پیش برود، اتفاق تازه‌ای می‌افتد که دوباره حاشیه بر متن می‌چربد. اتفاق تازه محرومیت (احتمالی) سه جلسه‌ای است که برای مهدی رحمتی، کاپیتان و دروازه‌بان استقلال، از سوی کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال در نظر گرفته ‌شده (همراه دو بازیکن دیگر استقلال). همین محرومیت حالا حرف‌وحدیث‌های زیادی را به وجود آورده که بسیاری از آنها منطبق بر واقعیت و تعدادی از این سخن‌ها هم تقریباً بی‌اساس به نظر می‌رسد. ماجرا کمی پیچیده است؛ استقلال نزدیک به پنج ماه پیش اردویی در کشور ارمنستان برگزار می‌کند تا با آمادگی بیشتری مهیای حضور در بازی‌های لیگ شود؛ چند وقت بعد از آن اردو، عکسی از مهدی رحمتی همراه دو بازیکن دیگر استقلال در کنار خانمی منتشر می‌شود که پوشش مناسبی ندارد. انتشار آن عکس حالا دلیل اصلی محرومیت دروازه‌بان استقلال عنوان و حتی گفته شده خود این بازیکن عکس مربوطه را منتشر کرده است.» بر اساس این گزارش، کاپیتان استقلال که از موضوع رخ‌داده به‌شدت ناراحت بود، دوشنبه‌شب در برنامه ۹۰ این حکم را عجیب خوانده و گفته است: «اول برای من سوال است که چرا آقایان مصاحبه کرده‌اند و گفته‌اند این پرونده رحمتی است، مگر سه بازیکن دیگر در عکس حضور ندارند؟ دوم اینکه مگر قتل، دزدی یا اختلاس است که اسم پرونده روی آن گذاشته‌اند؟ وقتی می‌خواستیم به خرید برویم، یک هوادار جلوی هتل در حضور حراست وزارت ورزش درخواست کرد با ما عکس بگیرد، من باید به ایشان می‌گفتم خانم اول حجابت را درست کن و بعد عکس بگیر؟ من در این عکس پشتم به آن خانم است و اصلاً به او نزدیک نیستم و سه نفر دیگر هم در عکس حاضر هستند. آقای تاج و آقای کفاشیان و حتی مسوولان دولت که به سفر خارج از کشور می‌روند، آنجا هیچ خانمی حضور ندارد؟ سومین مساله‌ اینکه اردوی ارمنستان پنج ماه پیش بوده و چرا الان دو، سه روز مانده به بازی حساس با تراکتورسازی این حکم را اعلام کرده‌اند و تمرکز کل تیم ما را به هم ریخته‌اند. چند سال است بازیکنان با هواداران خانم عکس می‌گیرند و هیچ‌کس محروم نشده و اگر این‌طور بود فوتبال ایران یک لژیونر هم نداشت. اگر حکم محرومیت من تایید شود، هیچ اعتراضی نمی‌کنم؛ اما از فوتبال خداحافظی می‌کنم. من فکر می‌کنم کسانی در فدراسیون فوتبال هستند که با من مشکل شخصی دارند و همان‌هایی هستند که باعث شدند از تیم ملی دور شوم و اگر این‌طور است بهتر است آن را رک و پوست‌کنده اعلام کنند تا خودم از فوتبال خداحافظی کنم و تیم من آسیب نبیند.»
فوتبالیست دیگری که دچار حاشیه شده و به کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال دعوت شده، مسعود شجاعی است. تسنیم در این باره نوشته است: «شجاعی اخیراً مصاحبه‌ای با یک خبرنگار فراری ایرانی که در خارج از کشور و در رسانه‌های ضد‌انقلاب مشغول فعالیت است انجام داده و در خصوص فساد در فوتبال و سایر مسائل صحبت کرده است.» ایسنا اما ماجرا را این‌طور روایت کرده است که «مسعود شجاعی اخیراً در گفت‌وگوی ویدئویی از آنچه فساد مالی و اخلاقی خوانده بود و همچنین وضعیت کودکان کار و موضوع عدم ورود زنان به ورزشگاه‌ها در کشور و‌... انتقاد کرده بود». شجاعی در گفت‌وگو با این خبرگزاری درباره ویدئوی منتشر‌شده اظهار کرده است: «منظور من کاملاً واضح و روشن بود و فکر می‌کنم کسانی که از حرف‌های من همان‌طور که دوست دارند برداشت می‌کنند می‌خواهند به نحوی حرف‌های من را سیاسی جلوه دهند. این مصداق حرف‌های من از فساد در ورزش و رسانه است. همه آنهایی که کمابیش من را می‌شناسند اطلاع دارند که من همیشه اصول و چارچوب اخلاقی خودم را دارم و همیشه مسائل اجتماعی کشورم برایم مهم بوده است و حرف‌های من کاملاً جنبه اجتماعی داشت و بخشی از درد جامعه‌ای است که در آن زندگی می‌کنیم و به هیچ عنوان جنبه سیاسی ندارد.»

قربانی شدن دو تن با سقوط بالگرد در چیتگر
سقوط یک فروند بالگرد متعلق به پنها در دریاچه چیتگر تهران به مرگ دو تن از سرنشینان آن منجر شد. شش سرنشین دیگر این بالگرد از مرگ نجات پیدا کردند. در ساعات اولیه پس از حادثه، ابتدا گفته شد دو تن از سرنشینان بالگرد مفقود شده‌اند، اما در خبرهای بعدی مرگ این دو تن تایید شد. در این باره سیدجلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران، در گفت‌وگو با ایسنا، از نجات هر هشت سرنشین بالگرد سقوط کرده دریاچه خلیج فارس (چیتگر) خبر داد و افزود: «به دلیل اینکه دو نفر از سرنشینان این بالگرد به‌وسیله خودرو شخصی به بیمارستان منتقل شدند، در اعلام آمارها خطایی رخ داد، اما هر هشت سرنشین از همان ابتدا از دریاچه نجات پیدا کردند.»

حبس دانش‌آموزان به خاطر گوشی مدیر
هفته گذشته روزنامه «ایران» در یک گزارش به جنجالی پرداخت که مدیر یک مدرسه دخترانه به علت گم شدن تلفن همراهش به پا کرده است. «دانش‌آموزان یک مدرسه ابتدایی دخترانه به دلیل گم شدن گوشی تلفن همراه مدیر مدرسه، داخل حیاط به صف شدند. در حالی که تا زنگ پایان کلاس‌ها و تعطیلی این مرکز آموزشی چیزی نمانده بود، اما در خروجی قفل شد و خانواده‌ها که در انتظار فرزندانشان پشت در مدرسه بودند بی‌اطلاع از اتفاق‌های داخل مدرسه تنها صدای هیاهوی فرزندانشان را می‌شنیدند.» بر اساس این گزارش، پس از یک بلاتکلیفی طولانی، والدین از روی دیوار به داخل حیاط رفته‌اند و در را باز کرده‌اند، موضوع نیز برای رسیدگی بیشتر به آموزش و پرورش ناحیه چهار گزارش شده است، اما دانش‌آموزان به‌ویژه کلاس اولی‌ها هنوز درگیر ترس از اتفاق پیش آمده هستند. به گفته مادر یکی از دانش‌آموزان نیز در نهایت مشخص شده گوشی تلفن همراه در کیف خانم مدیر بوده و همه این اتفاقات به خاطر بی‌توجهی او رخ داده است.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید