شناسه خبر : 12688 لینک کوتاه

جشنواره بی‌حاشیه تئاتر فجر به کار خود پایان داد

خارجی‌های متعجب

جشنواره تئاتر فجر امسال هم روزهای خوشی را پشت سر گذاشت، جدا از گروه‌های ایرانی که با دستی پر حضور داشتند، بعد از مدت‌ها رکود شاهد حضور گروه‌های نسبتاً معتبر خارجی و کارگردان‌های شهیری همچون اوستر مایر آلمانی بودیم.

جشنواره تئاتر فجر امسال هم روزهای خوشی را پشت سر گذاشت، جدا از گروه‌های ایرانی که با دستی پر حضور داشتند، بعد از مدت‌ها رکود شاهد حضور گروه‌های نسبتاً معتبر خارجی و کارگردان‌های شهیری همچون اوستر مایر آلمانی بودیم. نمایش و اجرای اوستر مایر آلمانی با چنان استقبالی روبه‌رو شد که بلیت‌های سه شب اجرای او از نمایش هملت خیلی زود به فروش رفتند. اوستر مایر از اینکه در ایران تا این اندازه شناخته‌شده است حیرت کرده بود و از اینکه شنیده بود ایرانی‌ها تکه‌هایی از کارهای او را در سایت‌هایی همچون یوتیوب که فیلتر است دیده‌اند هیجان زده بود.
کارگردان فرانسوی نمایش «هیولاها» ابراز امیدواری کرد که برای اجرای ادامه نمایش خود و نیز شرکت در جشنواره تئاتر کودک بتواند بار دیگر به ایران سفر کند.
«لارنت فرونیه» در سی‌وچهارمین جشنواره تئاتر فجر برای اولین بار به ایران آمد و نمایشی با نام «هیولاها» را که طراحی وکارگردانی آن را بر عهده داشت برای کودکان به صحنه برد؛ هرچند تقریباً تمام تماشاگران نمایش او را بزرگسالانی در‌بر می‌گرفتند که اتفاقاً از «هیولاها» لذت بردند.
فرونیه با اشاره به اینکه از ایران فقط یک موسیقی در شهر پاریس شنیده و این تنها چیزی است که از فرهنگ و هنر کشور ما می‌دانسته است، گفت: وقتی به تهران آمدم شرایط را کاملاً متفاوت از چیزی که تصور می‌کردم دیدم، چون با وجود اینکه شناختی نداشتم ولی به طور مداوم، می‌شنیدم که اینجا (ایران) محیطی بسته است. در حال حاضر هم شناختم از ایران مثل یک کودک در حال رشد است که افزایش پیدا می‌کند.
او گفت: خوشحالم که اتفاقات خوبی بین ایران و فرانسه در حال رخ دادن است و با برداشتن تحریم‌ها شرایط بهتری ایجاد شده است، چون پیش از این آمدن به ایران و کار با ایرانیان کمی برایم عجیب بود، اما الان با تغییر شرایط سیاسی اوضاع تغییر کرده است و با سفر به ایران امکان کشف آن را پیدا کرده‌ام.
جشنواره تئاتر فجر عصر سه‌شنبه در حالی به کار خود پایان داد که امسال یکی از کم‌حاشیه‌ترین دوره‌ها را پشت سر می‌گذاشت. امسال 77 اثر در جشنواره تئاتر به روی صحنه رفتند.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها