شناسه خبر : 126 لینک کوتاه

کازابلانکا دوم شد

۱۰ عاشقانه ماندگار سینمای جهان

در جدیدترین نظرخواهی از ۱۰۱ نفر در حوزه‌های نقد فیلم، کارشناس هنری، بازیگر، کارگردان، فیلمنامه‌نویس و رمان‌نویس صد فیلم رمانتیک و برتر تاریخ سینما انتخاب شد. هریک از این ۱۰۱ نفر انتخاب‌های شخصی خود را اعلام کردند و در نتیجه‌گیری نهایی فیلم کلاسیک دیوید لین «برخورد کوتاه»(۱۹۴۵) صدرنشین این سیاهه شد و فیلم محبوب «کازابلانکا» در مقام دوم فهرست قرار گرفت.

در جدیدترین نظرخواهی از ۱۰۱ نفر در حوزه‌های نقد فیلم، کارشناس هنری، بازیگر، کارگردان، فیلمنامه‌نویس و رمان‌نویس صد فیلم رمانتیک و برتر تاریخ سینما انتخاب شد. هریک از این ۱۰۱ نفر انتخاب‌های شخصی خود را اعلام کردند و در نتیجه‌گیری نهایی فیلم کلاسیک دیوید لین «برخورد کوتاه» (۱۹۴۵) صدرنشین این سیاهه شد و فیلم محبوب «کازابلانکا» در مقام دوم فهرست قرار گرفت.
این در حالی است که طی یک دهه اخیر فیلم کازابلانکا از سوی وب‌سایت‌های مردمی همچون آی.ام.دی.بی همیشه درصدر عاشقانه‌های تاریخ سینما قرار می‌گرفت. بازی همفری بوگارت در این فیلم برای چندین دهه پیاپی بدل به یک نماد از عشق در سینما شده است. آنچنان که شهر کازابلانکا و مراکش وکافه‌یی که بخشی از فیلم در آن می‌گذرد یکی از مقصدهای توریستی و میعادگاه عاشقان سینما شده است.
سومین فیلم رومانتیک و محبوب تمام دوران «در حال و هوای عشق» (وونگ کار وای، ۲۰۰۰) است. فیلم وونگ کاروای جدای از اینکه به لیست بهترین‌های تاریخ سینما به انتخاب مجلاتی همچون سایت‌اندساوند راه یافته است در کشورهای آسیای شرقی همچون کره و ژاپن بدل به نمادی از مفهوم عشق شده است. سال ۲۰۱۱ روزنامه یومیوری طی یک نظرسنجی اعلام کرد که بیش از ۴۰ درصد تماشاگران این فیلم در حال و هوای عشق را بیش از سه بار تماشا کرده‌اند. هاروکی موراکامی نویسنده سرشناس ژاپنی سال گذشته اعلام کرد که این فیلم یکی از محبوب‌ترین‌های زندگیش است و همین خبر سبب شد فیلم وونگ کاروای دوباره در شبکه‌های اجتماعی مورد بحث قرار بگیرد.
«برخورد کوتاه» با نقش‌آفرینی ترور هوارد و سلیا جانسن هرگز برنده اسکار نشد. اما این فیلم که فیلمنامه‌اش نوشته نوئل کاوارد است در فهرست ۲۵ تن از شرکت‌کنندگان نظرخواهی رتبه اول را آورده است از جمله آل‌جیمز (رمان‌نویس) و ریچارد کورتیس (فیلمنامه‌نویس و کارگردان تعدادی از معروف‌ترین کمدی رمانتیک‌های دهه اخیر).
کمدی «آنی هال» (وودی آلن، ۱۹۷۷) با نقش‌آفرینی دایان کیتن و خود آلن مقام چهارم این فهرست را دارد. کری گرانت به خاطر حضور در شش عنوان فیلم این فهرست و کاترین هپبرن به دلیل حضور در چهار عنوان فیلم این فهرست بهترین بازیگران مرد و زن فیلم‌های رمانتیک شناخته شده‌اند. این در حالی است که این دو بازیگر در سه فیلم این فهرست، در کنار هم حضور دارند از جمله «داستان فیلادلفیا»(۱۹۴۰) که در رتبه پنجاه و ششم است.
منتقد «تایم آوت»، دیوید کلهون می‌گوید: «این فهرست، ایده تنها سه منتقد نیست که در اتاقی تاریک نشسته و نظر داده باشند، ما از ۱۰۱ کارشناس واقعی خواستیم تا انتخاب‌های شخصی‌شان را انجام دهند.» در میان کارشناسان و در بخش بازیگران چهره‌هایی چون آسیا آرجنتو، ریچارد گر، سالی هاوکینز؛ در میان فیلمسازان فرانسوا اوزون، سردریچارد کورتیس، میشل گوندری، جاد آپاتو و در میان نویسندگان و فیلمنامه‌نویسان نام لوسی آلیبار و نیکلاس اسپارکس به چشم می‌خورد.
فهرست ۱۰ فیلم برتر این فهرست صد تایی عبارتند از:
«برخورد کوتاه» (دیوید لین، ۱۹۴۵)
«کازابلانکا» (مایکل کورتیز، ۱۹۴۲)
«در حال و هوای عشق» (وونگ کار وای، ۲۰۰۰)
«آنی هال» (وودی آلن، ۱۹۷۷)
«هارولد و ماد» (هال اشبی، ۱۹۷۱)
«کوهستان بروکبک» (آنگ لی، ۲۰۰۵)
«آپارتمان» (بیلی وایلدر، ۱۹۶۰)
«مساله مرگ و زندگی» (امریک پرسبگر و مایکل پوئل، ۱۹۴۶)
«درخشش ابدی ذهنی بی‌نقص» (میشل گوندری، ۲۰۰۴)
«کلاف پیچیده عشق» (پل تامس اندرسن، ۲۰۰۲)

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها