شناسه خبر : 22949 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

دیپلمات تحریمی

سفیر جدید روسیه در آمریکا انتخاب شد

در حالی که به دلیل اتهام دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، روابط میان این دو کشور بسیار شکننده است، ولادیمیر پوتین سفیر جدید روسیه در ایالات متحده را منصوب کرد.

در حالی که به دلیل اتهام دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، روابط میان این دو کشور بسیار شکننده است، ولادیمیر پوتین سفیر جدید روسیه در ایالات متحده را منصوب کرد. پس از اینکه سرگی کیسلیاک، دیپلمات برجسته روسیه در واشنگتن به دلیل رسوایی‌ها درباره ارتباط احتمالی میان مسکو و تیم انتخاباتی ترامپ از سمت خود کناره‌گیری کرد تا به عنوان نماینده یکی از فرمانداران روسی در پارلمان این کشور مشغول به کار شود، رئیس‌جمهور روسیه آناتولی آنتونوف را به جای او انتخاب کرد. آنتونوف 62‌ساله یک مذاکره‌کننده جدی و سختگیر به حساب می‌آید. او از ماه دسامبر معاون وزیر امورخارجه روسیه بوده و قبل از آن به عنوان معاون وزیر دفاع فعالیت کرده و سابقه زیادی در دیپلماسی و نیروهای مسلح دارد. رسانه‌های روسی گزارش می‌دهند انتصاب او قبل از پیروزی شگفت‌انگیز ترامپ و تنش‌های متعاقب آن میان دو کشور برنامه‌ریزی شده بود. آنتونوف پس از انتخاب گفت تاسف‌آور است که روابط دو کشور بسیار منفی است. او گفت باید به همتایان آمریکایی خود نشان دهیم که روابط دوستانه، با حقوق برابر و همراه با احترام دوجانبه میان دوکشور به نفع مردم هر دو کشور خواهد بود. کیسلیاک که به ندرت تن به مصاحبه می‌داد به عنوان یک دیپلمات رده‌پایین شناخته می‌شد اما به دلیل نشست‌های متعدد با اعضای تیم ترامپ حین رقابت‌های انتخاباتی آمریکا، مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت. بر اساس گزارش واشنگتن‌پست، کیسلیاک به سرپرستان خود در مسکو گفته بود که جارد کوشنر، داماد ترامپ، به او پیشنهاد ایجاد یک کانال حمایتی مخفی با روسیه داده بود.  در چند هفته‌ اخیر ولادیمیر پوتین به آمریکا دستور داد 755 نفر از دیپلمات‌های خود در روسیه را به کشورشان بازگردانده و تعداد دیپلمات‌های آمریکایی در این کشور را به 455 نفر برساند. همان‌طور که در حال حاضر  455 دیپلمات روسی در آمریکا حضور دارند. کرملین همچنین اعلام کرد این تصمیم در واکنش به اخراج 35 دیپلمات روس در سال 2016 و نیز وضع تحریم‌های کنگره آمریکا در ماه جولای سال جاری میلادی گرفته شده است.

تحریم‌هایی که به بهانه دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 2016 آمریکا علیه مسکو وضع شده است، بخش دفاعی و اقتصادی این کشور را نشانه می‌گیرد و معاملات با بانک‌ها و شرکت‌های روسی را محدود می‌کند. از سوی دیگر این مصوبه قدرت رئیس‌جمهور آمریکا برای هرگونه کاهش تحریم‌ها علیه روسیه را محدود کرده و هر‌گونه لغو یا کاهش تحریم‌ها را مشروط به پذیرفته شدن در کنگره اعلام کرده است. آنتونوف که از سال 2011 تا 2016 معاون وزیر دفاع روسیه بوده است، به دلیل «نقض تمامیت ارضی، حاکمیت و استقلال اوکراین» از سوی اتحادیه اروپا متهم شناخته شده و از سال 2015 در فهرست تحریم‌های این اتحادیه قرار دارد. 

دراین پرونده بخوانید ...