شناسه خبر : 23352 لینک کوتاه

۱۷۲ استاد دانشگاه اشتباه نمی‌کنند

نامه‌ اعتراض‌آمیز ۱۷۲ اقتصاد‌دان آلمانی

شاید هم اشتباه کرده باشند. ۱۷۲ اقتصاددان آلمانی نامه‌ای را در روزنامه فرانکفورتر منتشر کردند که تصمیم اتخاذ‌شده توسط رهبران منطقه یورو در بروکسل برای تشکیل اتحادیه اروپایی را به شدت مورد انتقاد قرار می‌دهد. این اقدام آنها با اعتراض متقابل دولت و مشاوران اقتصادی آن مواجه شد و بیش از پیش افکار عمومی را دچار سردرگمی کرد.

شاید هم اشتباه کرده باشند. ۱۷۲ اقتصاددان آلمانی نامه‌ای را در روزنامه فرانکفورتر منتشر کردند که تصمیم اتخاذ‌شده توسط رهبران منطقه یورو در بروکسل برای تشکیل اتحادیه اروپایی را به شدت مورد انتقاد قرار می‌دهد. این اقدام آنها با اعتراض متقابل دولت و مشاوران اقتصادی آن مواجه شد و بیش از پیش افکار عمومی را دچار سردرگمی کرد. سران منطقه اروپا در ابتدا بر سر تاسیس اتحادیه بانکی توافق نداشتند اما این کار به هر صورت انجام پذیرفت. این ۱۷۲ اقتصاددان به شدت خشمگین هستند و نسبت به عواقب وخیم این تصمیم برای شهروندان آلمانی هشدار می‌دهند. شهروندانی که مجبورند ترازنامه‌هایی را ضمانت کنند که سه برابر اندازه کل بدهی‌های منطقه یورو است. استادان اقتصاد فریاد می‌زنند که اتحادیه بانکی به معنای تعهد جمعی برای بدهی‌های بانک‌ها در نظام یورو است. در نامه آنها آمده است: هم‌میهنان عزیز، لطفاً این نگرانی خود را به نمایندگان مجلس در حوزه‌های خود انتقال دهید. نمایندگان منتخب شما باید از خطراتی که اقتصاد ما را تهدید می‌کنند آگاه باشند. رهبران اروپا در واقع بر دو چیز توافق کردند: حرکت به سمت نظارت بانکی توسط بانک مرکزی اروپا و این که سرمایه مجدد بانک‌های منطقه یورو مستقیماً توسط «صندوق ثبات مالی اروپایی» و یا جایگزین آن «مکانیسم ثبات اروپا» تامین شود. اگر اتحادیه تشکیل شود بیشترین چیزی که تحت پوشش قرار می‌دهد تضمین ۱۰۰هزار یورو سپرده‌های سرمایه‌گذاران حقیقی است. این تضمین بیش از مقداری نخواهد بود که هرکدام از اعضای جامعه اروپا در سطح ملی خود ارائه می‌دهند. اما بازهم درصورت هجوم مردم به بانک‌ها این مبلغ بسیار عظیم خواهد بود. لذا واحد نظارتی تلاش می‌کند تا از هجوم به بانک‌ها پیشگیری کند.

این استادان وارد جزییات نمی‌شوند. به نظر می‌رسد کار آنها بیشتر در این جهت باشد تا این ترس عمومی را ایجاد کنند که سیاستمداران آلمان را در سرازیری و به سمت قبول تمام بدهی‌های منطقه یورو قرار داده‌اند. اظهارنظرهایی که در نسخه آنلاین روزنامه توسط خوانندگان دیده می‌شود نشان از واکنش گسترده آنها دارد. یکی از خوانندگان نوشته بود: بالاخره استادان عبارات واضحی را بیان کردند.

همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد دولت درصدد مقابله برآمد. آنگلا مرکل صدراعظم آلمان از مردم درخواست کرد تا به دقت تصمیمات بروکسل را مطالعه کنند. ولفگانگ شوبل وزیر دارایی اعلام کرد: به نظر من این کار خودسرانه بوده است. اقتصاددانان باید در مفهوم بدهی‌های بانکی مسوولیت بیشتری بپذیرند.

تعداد اندکی از این استادان خارج از دانشکده‌های خود شناخته‌شده هستند. از میان آنها می‌توان به هانس ورنر سین رئیس موسسه تحقیقات اقتصادی در مونیخ، و کلاوس زیمرمن رئیس سابق موسسات تحقیقات اقتصادی آلمان در برلین اشاره کرد.

پاسخ متقابل از جانب اقتصاددانان معتبری‌ مانند پیتر بوفینگر و برت روراپ، عضو و عضو سابق شورای متخصصان اقتصادی که مشاور دولت است می‌آید و در پایگاه اینترنتی هندلزبلات قرار گرفته است. این روزنامه با سرعنوان «لولو وجود ندارد» می‌نویسد: در این روزگار سردرگمی، اقتصاددانان نباید افکار عمومی را با اظهارات کلیشه‌ای و استدلال‌های غیرمنطقی مغشوش سازند. این‌۱۷۲ استاد قطعاً رکورد جدیدی ایجاد کرده‌اند. یکی از خوانندگان فرانکفورتر می‌نویسد: این همه اقتصاددان توانسته‌اند در یک موضوع اتفاق نظر داشته باشند. این باور‌کردنی نیست.

منبع: اکونومیست

 

دراین پرونده بخوانید ...