شناسه خبر : 22946 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

تغییر استراتژی

آمریکا نظامیانش را از افغانستان خارج نمی‌کند

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، برخلاف اظهارات رقابت‌های انتخاباتی‌اش که حضور بلندمدت نظامیان آمریکایی در افغانستان را زیر سوال برد، تاکید کرد ایالات متحده سربازان بیشتری به افغانستان خواهد فرستاد تا در طولانی‌ترین جنگ تاریخ ایالات متحده پیروز شوند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، برخلاف اظهارات رقابت‌های انتخاباتی‌اش که حضور بلندمدت نظامیان آمریکایی در افغانستان را زیر سوال برد، تاکید کرد ایالات متحده  سربازان بیشتری به افغانستان خواهد فرستاد تا در  طولانی‌ترین جنگ تاریخ ایالات متحده پیروز شوند. ترامپ در سخنرانی روز دوشنبه خود از جزئیات زیادی سخن نگفت ولی وعده داد کمپینی نظامی علیه شورشیان طالبان شکل خواهد داد. رئیس‌جمهور آمریکا با رد اعلام زمانی مشخص برای پایان ماموریت نظامی آمریکا در افغانستان گفت، خروج واحدهای نظامی ایالات متحده از این کشور به میزان موفقیت ماموریت آمریکا بستگی دارد، در غیر این صورت تروریست‌ها از خلأ قدرتی ایجاد شده استفاده خواهند کرد. او همچنین به این نکته اشاره کرد که آمریکا نمی‌تواند در قبال حضور طالبان در پاکستان ساکت بماند. او گفت آمریکا میلیاردها دلار به پاکستان کمک کرده ولی این کشور به محل امنی برای سازمان‌های تروریستی بدل شده است. او از اسلام‌آباد خواست که تعهدش به نظم و صلح را به اجرا بگذارد. ترامپ همچنین اعلام کرد ما به دنبال ایجاد کشوری جدید نیستیم. ما می‌خواهیم تروریست‌ها را نابود کنیم. در نهایت این ملت افغانستان است که آینده خود را در دست خواهد گرفت، بر جامعه خود حکومت خواهد کرد و به صلحی پایدار خواهد رسید. گروه طالبان به سرعت تصمیم ترامپ برای نگه داشتن سربازان آمریکایی در خاک افغانستان را محکوم کرده و وعده داد تا زمانی که تمامی سربازان آمریکایی از این کشور خارج نشوند به عملیات خود ادامه خواهد داد. سخنگوی طالبان در بیانیه‌ای گفت، اگر آمریکا نیروهای نظامی خود را از خاک افغانستان خارج نکند ما این کشور را به گورستان امپراتوری آمریکا در قرن بیست‌ویکم تبدیل خواهیم کرد. در حال حاضر ترامپ با چالش‌هایی مواجه است که جرج بوش و باراک اوباما نیز آنها را از سرگذرانده‌اند، یکی از این چالش‌ها شورش گروه طالبان و دولت ضعیف در کابل است. او معتقد است آمریکا باید دخالت‌های خود را در افغانستان بیشتر کند بدون اینکه چشم‌انداز مشخصی برای موفقیت داشته باشد. مقامات آمریکایی اعلام کردند او طرح جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا در خصوص اعزام حدود چهار هزار سرباز به افغانستان را پذیرفته است. این در حالی است که در حال حاضر نزدیک به 8400 نیروی نظامی آمریکایی در افغانستان حضور دارند. رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا در ارتباط با استراتژی جدید آمریکا در افغانستان گفت اعلام استراتژی جدید حمایت آشکار از افغانستان است.

از سوی دیگر جان مک‌کین سناتور جمهوریخواه نیز در واکنشی از راهبرد ترامپ در افغانستان استقبال کرد. اشرف غنی رئیس‌جمهوری افغانستان در واکنش به سخنان دونالد ترامپ، از تعهد بلند‌مدت آمریکا برای حضور در افغانستان استقبال کرد و گفت: «امروز، روزی تاریخی برای ماست. امروز آمریکا نشان داد که بدون محدودیت زمانی در کنار ماست.» از سوی دیگر عبدالله عبدالله رئیس اجرایی افغانستان با استقبال از استراتژی جدید آمریکا در افغانستان، این تصمیم را شانسی برای طالبان ارزیابی کرد و گفت:‌ «پیام ما برای طالبان این است که راهبرد تازه دعوت برای صلح نیست، اما این یک فرصت برای پروسه صلح است.» 

دراین پرونده بخوانید ...