شناسه خبر : 22858 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

تعلیق در شبه‌جزیره

کره‌شمالی پرتاب موشک به گوام را به تعویق انداخت

پس از اوج‌گیری نزاع لفظی میان آمریکا و کره‌شمالی، هفته گذشته رسانه‌های کره‌شمالی خبر دادند، کیم جونگ اون، رهبر این کشور، با وجود گزارش کامل ارتش درباره طرح پرتاب موشک به جزیره آمریکایی گوام در اقیانوس آرام، هنوز تصمیمی برای دستور حمله به گوام نگرفته است.

پس از اوج‌گیری نزاع لفظی میان آمریکا و کره‌شمالی، هفته گذشته رسانه‌های کره‌شمالی خبر دادند، کیم جونگ اون، رهبر این کشور، با وجود گزارش کامل ارتش درباره طرح پرتاب موشک به جزیره آمریکایی گوام در اقیانوس آرام، هنوز تصمیمی برای دستور حمله به گوام نگرفته است. بر اساس این گزارش،‌ رهبر کره‌شمالی معتقد است آمریکا باید نشان دهد که می‌خواهد از درگیری اجتناب کند. در غیر این صورت یک جنگ اتمی شکل خواهد گرفت. این اظهارات کره‌شمالی در حالی بیان شده که ترامپ در پیامی توئیتری اعلام کرد: «چنانچه کره شمالی نابخردانه عمل کند، طرح‌های نظامی ما کاملاً مهیاست، حاضر و آماده. امیدواریم کیم جونگ اون مسیر دیگری انتخاب کند.» چندی پیش نیز جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا اخطار داد هر حمله‌ای از سوی پیونگ‌یانگ نتیجه‌ای جز جنگ نخواهد داشت ولی در حال حاضر ایالات متحده به دنبال حل دیپلماتیک این معضل است. دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا نیز به کیم هشدار داد از تهدید دست بردارد. چندی پیش کره‌شمالی اعلام کرد به دنبال ایجاد طرحی برای شلیک چهار موشک بالستیک به سمت آب‌های گوام است. 

با بالا گرفتن درگیری‌های لفظی پای کشورهای همسایه کره‌شمالی نیز به این نزاع باز شده است. مون جائه این، رئیس‌جمهور کره‌جنوبی در دیدار با ژنرال جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا گفت، باید یک راه‌حل دیپلماتیک برای این بحران پیدا کرد. این درحالی است که ژنرال دانفورد با تاکید بر اینکه اولویت اصلی این کشور مسیر دیپلماسی است تاکید کرد، آمریکا آمادگی دفاع از کره‌جنوبی در برابر همسایه شمالی را دارد. بیش از 28 هزار سرباز آمریکایی در کره‌جنوبی مستقر هستند و این دو کشور بارها در آب‌های شبه‌جزیره کره رزمایش مشترک برقرار کرده‌اند. ژنرال دانفورد همچنین اعلام کرد: «مسوولیت ما در برابر دفاع حمله است و اگر حمله‌ای انجام شود مطمئن باشید واکنشی قاطعانه از سوی آمریکا به همراه خواهد داشت.» از سوی دیگر چین دیگر همسایه کره‌شمالی و تنها متحد این کشور در منطقه در بیانیه‌ای واردات بسیاری از کالاها را از کره‌شمالی ممنوع کرد. ممنوعیتی که همسو با تحریم‌های جدید سازمان ملل صورت می‌گیرد. 

تحریم‌های سازمان ملل در پاسخ به آزمایش‌های موشکی اخیر کره‌شمالی و همچنین لحن ستیزه‌جویانه این کشور اعمال شده است. از سوی دیگر مایک پامپئو، رئیس CIA اعلام کرد برنامه تسلیحاتی پیونگ یانگ با سرعت نگران‌کننده‌ای پیش می‌رود و یک آزمایش موشکی تازه از سوی این کشور باعث تعجب نخواهد بود. او اخطار داد صبر استراتژیک آمریکا به پایان رسیده است. پامپئو با رد این مساله که خطر مناقشه اتمی قریب‌الوقوع است گفت: «شنیده‌ام که مردم از قرار داشتن در آستانه جنگ اتمی حرف می‌زنند. من هیچ اطلاعاتی مشاهده نکرده‌ام که نشان دهد امروز در چنین موقعیتی قرار داریم.» بر اساس گزارش‌ها، کره شمالی شماری از سفرای کلیدی خود را در روسیه، چین و سازمان ملل، برای مشورت به پیونگ یانگ فرا خوانده است. قرار است آنها در جلسه مشترکی درباره سیاست خارجی کره‌شمالی شرکت کنند. 

دراین پرونده بخوانید ...