شناسه خبر : 22508 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

کوبا نمی‌شویم

مشارکت گسترده ونزوئلایی‌ها در همه‌پرسی نمادین در مخالفت با مادورو

نزدیک به 2 /7 میلیون نفر از مردم ونزوئلا با برگزاری همه‌پرسی نمادین مخالفت خود را با طرح نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهور این کشور، مبنی بر بازنویسی قانون اساسی نشان دادند.

نزدیک به 2 /7 میلیون نفر از مردم ونزوئلا با برگزاری همه‌پرسی نمادین مخالفت خود را با طرح نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهور این کشور، مبنی بر بازنویسی قانون اساسی نشان دادند. این رقم که از سوی مخالفان رژیم حاکم بر ونزوئلا گزارش شد، نشان‌دهنده کسر بزرگی از جمعیت 31 میلیون‌نفری ونزوئلاست. در این همه‌پرسی، بیش از دو هزار صندوق مزین به رنگ‌های پرچم ونزوئلا وجود داشت اما در نهایت با تهدید حامیان دولت به خشونت کشیده شد و در این میان دست‌کم دو نفر جان خود را از دست دادند. خولیو بورگس، رهبر مخالفان دولت اعلام کرد، با این ارقام، مادورو مجازات شده است. مردم پیام واضحی به این دیکتاتور دادند، آنها خواستار یک کشور دموکراتیک و آزاد هستند. ما نمی‌خواهیم مثل کوبا شویم.

در این همه‌پرسی از ونزوئلایی‌ها پرسیده شده بود که آیا با طرح مادورو در خصوص بازنویسی قانون اساسی و اعطای قدرت بیشتر به رئیس‌جمهور موافق‌اند یا خیر. به عنوان بخشی از این رای‌گیری نمادین، از مردم خواسته شد تا در خصوص برگزاری انتخاباتی برای ایجاد دولتی جدید نظرشان را انتخاب کنند. در حدود 700 هزار نفر از خارج از کشور در این همه‌پرسی شرکت داشتند. در حالی که این نظرسنجی فاقد هرگونه مکانیسم اجرایی بود و مورد تایید شورای انتخابات ملی نیز نبود، اما رقم بالای مشارکت در آن شاید مادورو را از ارائه پیشنهاد خود مبنی بر قانون اساسی جدید منصرف کند. با وجود این، بعید به نظر می‌رسد برگزاری این همه‌پرسی نمادین در کوتاه‌مدت دولت را تغییر داده یا بحران سیاسی، اقتصادی و انسانی این کشور را حل کند. در ماه‌های اخیر صدها هزار نفر از مردم ونزوئلا در اعتراض به اقدامات دولت و همچنین کمبود شدید مواد غذایی، دارو و نرخ بالای تورم به خیابان‌ها ریخته و خواستار کناره‌گیری مادورو از قدرت هستند.

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها